20/04/2016

Aprillikuu soovitus - kaelarõngastega hanede vaatlemine

Rõngaleidja võistlus on nüüd täie hoo sisse saanud. Märtsikuus liitus meiega mitmeid uusi vaatlejaid ja võistluse uueks liidriks on tõusnud Leho. Siiski pole kaugeltki hilja veel praegugi rõngaleidja võistlusel kaasa lüüa. Vastupidi - praegune arktiliste hanede läbirände kõrgaeg on just parim aeg oma rõngalugemise oskust treenida. Hanedele, eriti suur-laukhanedele pannakse juba kaugelt loetavaid kaelarõngaid. Valdavalt on sellised linnud märgistatud talvitusaladel Hollandis.
Suur-laukhanedel võib näha kõige enam valge kirjaga musti kaelarõngaid. Headel hanepõldudel võib hommikuga isegi kümmekond hanerõngast ära lugeda. 

Suur-laukhanedele pannakse valdavalt valge kirjaga musti kaelarõngaid. Need koosnevad kolmekohalisest tähe-/numbrikombinatsioonist. Koodi lugemist alustatakse suurest püstisest tähest/numbrist ning seejärel loetakse ülejäänud  kood ülevalt alla. Foto: Uku Paal.Värviliste kaelarõngastega märgistatakse ka rabahanesid. Nende seas kohtab kõige sagedamini kollaseid kaelarõngaid, millel on must kiri. Ka nimetatud rõngad on kolmekohalise tähe-/numbrikombinatsiooniga ja koodide lugemise põhimõte on ülalkirjeldatud laukhane rõngastega. 

No comments:

Post a Comment